52
1104415

Jorma Hautala

(Finland, Född 1941)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
33 800 - 45 100 SEK
3 130 - 4 170 USD
Klubbat pris
7 500 EUR

Jorma Hautala
(Finland, Född 1941)

"SEPTEMBER".

Sign. -74-75. Olja på duk 160x160 cm.

Riksutställning, Alvar Aalto museum, Jyväskylä 1975.
Museum of Modern Art, Kamakura (Japan) 1978
Museum of Modern Art, Kobe (Japan) 1978
Museum of Modern Art, Sapporo (Japan) 1978

Jorma Hautala - Teoksia 1966-1996, Art-Print 1995. Bild på sidan 21.

Jorma Hautala,
Parvs Publishings, Helsinki 2015. Illustrerad på sidan 67.

Statens konstpris 1975.