53
1105521

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
8 950 - 11 200 SEK
849 - 1 060 USD
Klubbat pris

Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.

Sign. 2008. Olja på duk 20x50 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?