Modern Masters Helsinki F194

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Pablo Picasso, "TÊTE DE FEMME (DE PROFIL)".17 000 EUR
102ANGEL BOTELLO, skulptur, brons, signerad #2 Botello.Återrop
103LUU CONG NHAN, tusch på papper, sgnerad.Återrop
104David Hockney, "PARADE, METROPOLITAN OPERA".1 000 EUR
105Roy Lichtenstein, "REFLECTIONS ON SODA FOUNTAIN".35 000 EUR
106Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.1 700 EUR
107Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.550 EUR
108Björn Weckström, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 18K guld. Lapponia 1970-tal.1 400 EUR
109Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.3 000 EUR
110Björn Weckström, BROSCH, "Inkornas sol", 14K guld, turmalin. Lapponia 1970.500 EUR
111SEPPO TAMMINEN, HALSSMYCKE, mässing, 1970-tal.200 EUR
112Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Moln", odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1967.450 EUR
113Björn Weckström, ARMBAND, "Diamantetapper", åttkantslipade diamanter, 18K guld. Lapponia.1 100 EUR
114Björn Weckström, ÖRHÄNGEN, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1971.Återrop
115Björn Weckström, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1975.900 EUR
116Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.1 200 EUR
117BROSCH, "Vit kluster", odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1966.Återrop
118Liisa Vitali, RING, 14K guld. Kultakeskus 1971.600 EUR
119Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971.200 EUR
120Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, silver. Kultakeskus, Helsingfors 1971.200 EUR
121Kaija Aarikka, HALSSMYCKE, silver. Aarikka, Helsingfors 1966.270 EUR
122Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1981.4 400 EUR
123Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978.1 000 EUR
125Saara Hopea, RING, silver, cabochonslipade halvädelstenar. Ossian Hopea, Borgå 1961.1 500 EUR
126Kaija Aarikka, HALSSMYCKE, silver. Aarikka, Helsingfors 1965.260 EUR
127BÖRJE RAJALIN, HALSSMYCKE och ÖRHÄNGEN, ametister, silver. Kalevala Koru 1989.250 EUR
128Björn Weckström, ÖRHÄNGEN, "Mikronit", silver, akryl. Lapponia 1974.220 EUR
129Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Barbarella", silver. Lapponia 1977.410 EUR
130Björn Weckström, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.1 300 EUR
131Tapio Wirkkala, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.600 EUR
132Björn Weckström, ARMBAND, "Ivanhoe", silver, akryl. Lapponia 1976.450 EUR
133Björn Weckström, RING, "Förstelnad sjö", silver, akryl. Lapponia 1974.350 EUR
134Björn Weckström, ARMBAND,"Månbro", silver. Lapponia 1979.500 EUR
135Tapio Wirkkala, HÄNGE och ÖRHÄNGEN, "Äppel", silver. Kultakeskus 1975 (hänge).500 EUR
136Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.1 300 EUR
137Bertel Gardberg, MANSCHETTKNAPPAR, trä, silver. Helsingfors 1958.350 EUR
138Nanny Still, HÄNGE, titan, silver. Kultakeskus 1976.260 EUR
139Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974.350 EUR
140Helena Tynell, VAS, "Norrsken", signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.2 400 EUR
141GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.Återrop
142Oiva Toikka, Vas, "Pompom", signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.750 EUR
143Marvin Lipofsky, Glasskulptur, signerad och daterad. Tillverkad på Notsjö Glasbruk 1970. Med dedication.1 030 EUR
144GÖRAN HONGELL, TOILETTESET, 4 delar, glas, "Azurra", samtliga signerade GH 6124 - Karhula. 1940-tal. Design år 1939.Återrop
145Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.3 600 EUR
146Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2008 16/200.800 EUR
147Oiva Toikka, GLASSKULPTUR, "Lollipop", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1960-talets slut.8 000 EUR
148GÖRAN HONGELL, SKÅL, glas, signerad G. Hongell Karhula -33.Återrop
149Oiva Toikka, GLASSKULPTUR, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, numrerad 131/150.1 400 EUR
150Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade.2 500 EUR
151Kaj Franck, Karaff, "Kremls klockor", signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -61.3 600 EUR
152Gunnel Nyman, GLASSERVIS.400 EUR
153Helena Tynell, VAS, "Norrsken", signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.1 300 EUR
154Oiva Toikka, POMPOM FLASKA. N 526, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. 1970-1972.850 EUR
155Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.3 400 EUR
156Timo Sarpaneva, Skulpturer, 2 st, signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1987 numrerade 21/500 och 35/500.900 EUR
157Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 83/100.800 EUR
158Nanny Still, GLASSKULPTUR, signeerattu Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.3 000 EUR
159Timo Sarpaneva, signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55.700 EUR
160Gunnel Nyman, VAS, modell 3231, signerad Gunnel Nyman Iittala.350 EUR
161Tapio Wirkkala, KONSTGLAS, signerad Tapio Wirkkala 3860.6 500 EUR
162Timo Sarpaneva, GLASSKULPTUR, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, 14/1989.900 EUR
163Timo Sarpaneva, Glasskulptur "Claritas", signerad Timo Sarpaneva Iittala 1985 C 290.1 500 EUR
164Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad Tapio Wirkkala Iittala.1 600 EUR
165Alvar Aalto, VAS, modell 3031, signerad Alvar Aalto. 1960-talets slut.600 EUR
166Timo Sarpaneva, Glasskulptur, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1984 C 1708.1 600 EUR
167Tapio Wirkkala, VAS, glas, "Kantarell", signerad Tapio Wirkkala Iittala -54.500 EUR
168Aimo Okkolin, KONSTGLAS, "Svärdslilja", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.600 EUR
169Kaj Franck, KONSTFÖREMÅL, osignerad. Nuutajärvi, Notsjö 1960-tal.1 000 EUR
170Tapio Wirkkala, VAS, 3552, "Tatti" (Sopp), signerad Tapio Wirkkala, Iittala -55.600 EUR
171Tapio Wirkkala, Konstföremål 3869, signerad Tapio Wirkkala Iittala 3869.2 400 EUR
172Timo Sarpaneva, Glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala.5 000 EUR
173KAJ FRANCK, Vas "KF 290", signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -65.Återrop
174Oiva Toikka, LJUSSTAKE, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.800 EUR
175TAPIO WIRKKALA, Vas, modell 3305, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.Återrop
176Aimo Okkolin, SKÅL.4 400 EUR
177KERTTU NURMINEN, Konstglas, signerad Kerttu Nurminen, Nuutajärvi Notsjö 1989.Återrop
178Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, Järvikukka, Nuutajärvis 210-jubileumskub,signerad Nuutajärvi 210 Oiva Toikka Nuutajärvi 36/210.550 EUR
179KAJ FRANCK, Skål, "N 402", signerad Nuutajärvi Notsjö.Återrop
180Markku Salo, SKULPTURER, 2 st, glas, signerad Markku Salo Nuutajärvi 2000 13/30 och 13/60.1 000 EUR
181Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2007 115/150.1 000 EUR
182Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.Återrop
183Tapio Wirkkala, Skulptur, "glasägg", signerad Venini Italia.600 EUR
184Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.850 EUR
185Nanny Still, Karaff samt bägare, 12 st, Riihimäen lasitehdas, 1960-talets början.400 EUR
186Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.1 900 EUR
187OIVA TOIKKA, Flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.Återrop
188Aimo Okkolin, vas, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.4 600 EUR
189Aimo Okkolin, Skål, "Globeflower", 6500, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen lasi Oy.500 EUR
190Timo Sarpaneva, Konstglas, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -55.10 800 EUR
191Tapio Wirkkala, GLASSKULPTUR, "Tokyo", signerad Tapio Wirkkala, Iittala -55.450 EUR
192Alvar Aalto, Vas, modell 9753, signerad Alvar Aalto Iittala. Tidigt 1970-tal.3 000 EUR
193Timo Sarpaneva, Glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala.300 EUR
194Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.4 200 EUR
195Alvar Aalto, GLASSKULPTUR, "Aalto blomman", Iittala 1950-tal.7 000 EUR
196Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.1 600 EUR
197Michael Schilkin, LODJUR.13 000 EUR
198Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM.800 EUR
199Birger Kaipiainen, FAT, keramik, signerad Kaipiainen, Arabia.1 700 EUR
200Toini Muona, Vas, keramik, signed TM.Återrop
201Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.2 800 EUR