1063992

BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
11 300 - 17 000 SEK
1 040 - 1 570 USD
Klubbat pris
2 400 EUR

Fanerad med valnöt och delvis svärtad. Rik intarsiadekor med ben- och tenninlägg. På fyra svängda, nedåt avsmalnande ben. Bredd 101 cm, höjd 85 cm, djup 51 cm.

Ställvis omfattande slitage, torrsprickor, fanerskador och dekorbortfall.