103
1075813

YMNIGHETSHORN / RHYTON, sannolikt Kejserliga Glasfabriken, Ryssland 1800-talets första hälft.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 060 - 11 300 SEK
835 - 1 040 USD
Klubbat pris
850 EUR

Marmorbas med delfinansikte i förgylld mässing, hornformad vas i rött överfångsglas med slipad dekor. Höjd 17,5 cm.

Åldersrelaterat slitage, enstaka smärre nagg på glasdelen och bas.