180
1112666

Johann Friedrich (Ivan Fyodorovich) von Grooth

(Ryssland, 1717-1801)
Utropspris
22 000 - 25 000 EUR
252 000 - 287 000 SEK
23 000 - 26 200 USD
Klubbat pris
(Ryssland, 1717-1801)

"ÖRN SOM FÅNGAR EN HARE".

Otydligt signerad och daterad 1779. Olja på duk, 111,5x85 cm.

Replik av målning i Sveriges Nationalmuseums samling nr 5335.