37
1064106

KABINETTSKRIN MED KLOCKA, troligen Wien, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
300 - 400 EUR
3 160 - 4 220 SEK
343 - 458 USD
Klubbat pris
7 000 EUR

Fodralet i elfenben med silver- och försilvrade mässingsbeslag samt emaljerade paneler med mytologiska motiv. Dekorerad med figuriner i silver, i hörnen pelare av lapis lazuli. Höjd 44 cm, bredd 38 cm.

Ställvis slitage och dekorbortfall.