51
1095019

BÄGARE, silver, Johan Andersson Starin (1723-1756), Stockholm 1746.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 020 - 11 300 SEK
835 - 1 040 USD
Klubbat pris

Med graverad dekor och text "Till min guddotter Sigrid Magdalena Mandelin från G. Mannerheim". Invändigt förgylld. Höjd 10 cm.

Slitage.

Proveniens

Gåva av Carl Gustaf Mannerheim till gudottern Sigrid Magdalena Mandelin