72
1036064

PALLASCH, gåvosvärd, Preussen/Ryssland, för Chevaliergardet, 1800-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
225 000 - 282 000 SEK
20 900 - 26 100 USD
Klubbat pris

Förgyllt mässingfäste med reliefdekor av bladverk. Fiskskinnskavel med flätverk av mässingtråd. Damaskerad klinga med dubbel blodränna och etsad samt förgylld dekor samt kyrillisk text 'Till minnet av Gardeskavalleriregementets 100-årsjubileum 11. januari 1899' samt texten 'Graf Lynar s./l. Grafen Berg'. Ricasso med tillverkarens märke. Klingans rygg märkt 'M. Neumann Hoflieferant. Berlin'. Förnicklad metallbalja. Längd 119 cm, klingan 103 cm.

Små ytrostfläckar på klingan.

Палаш, Россия/Германия, конец 19в., с двусторонней заточкой. Декорирован выгравированным и позолоченным орнаментом, на клинке надпись: В память празднования 100-летнего юбилея кавалергардского полка 11 января 1899г. На другой стороне клинка надпись латиницей:Graf Lynar s./l. Grafen Berg. На задней части клинка надпись: M. Neumann Hoflieferant. Berlin. Длина 119 см, лезвие 103 см. Хранился в частной коллекции в Финляндии ок. 50 лет (доп. информация - по запросу).