Applicerade monogram, namn och dekorationer i guld och emalj. Insidan med graverad dedikation "Till Eduard Ivanovich Aunin från kollegorna vid Riga distrikts domstol, oktober 1911" samt 20 namn. Övriga graveringar och dateringar på in- och utsidan. Längd 12,5 cm. Vikt 282 g.
Ställvis slitage. Smärre yt- och emaljskador.