87
1101079

CIGARRETTETUI, silver, guld och emalj, Khlebnikov, Moskva, cirka 1910.

Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
28 200 - 33 800 SEK
2 610 - 3 130 USD
Klubbat pris
2 000 EUR

Applicerade monogram, namn och dekorationer i guld och emalj. Insidan med graverad dedikation "Till Eduard Ivanovich Aunin från kollegorna vid Riga distrikts domstol, oktober 1911" samt 20 namn. Övriga graveringar och dateringar på in- och utsidan. Längd 12,5 cm. Vikt 282 g.

Ställvis slitage. Smärre yt- och emaljskador.