Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.

Bär tillverkarens stämpel. Höjd 7 cm. Diameter 10 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
690
E
U
R
7 224
S
E
K
784
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
4
5 maj 2019 15:03
690 EUR
2
A
5 maj 2019 15:03
670 EUR
2
A
4 maj 2019 9:05
600 EUR
3
4 maj 2019 9:05
580 EUR
2
A
4 maj 2019 9:04
560 EUR
3
4 maj 2019 9:04
540 EUR
2
A
4 maj 2019 9:04
520 EUR
3
4 maj 2019 9:04
500 EUR
2
A
4 maj 2019 9:03
480 EUR
3
4 maj 2019 9:03
460 EUR
2
28 apr 2019 11:47
440 EUR
3
20 apr 2019 16:36
420 EUR
2
19 apr 2019 8:43
400 EUR
1
19 apr 2019 8:19
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice