1159366
Alvar Aalto
(1898-1976)

ALVAR AALTO, askopp, Valaistustyö.

Mässing samt svart läder. Löstagbart lock med underliggande metallkärl. Höjd 62 cm. Diameter 22 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Repor på lädret.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
800
8 509
901
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (3 bud)
12 jun 12:38
800 EUR
3 jun 0:11
750 EUR
1 jun 10:09
500 EUR