Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "STADENS LJUS".

Sign. 2007. Olja på duk 100 x 100 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
1 400
15 862
1 461
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Budhistorik (9 bud)
9
17 nov 2019 16:27
1 400 EUR
8
17 nov 2019 16:04
910 EUR
11 nov 2019 11:50
800 EUR
6 nov 2019 18:22
700 EUR
5 nov 2019 20:19
600 EUR
1 nov 2019 21:47
500 EUR
1 nov 2019 20:37
400 EUR
1 nov 2019 20:06
200 EUR
1 nov 2019 20:00
100 EUR