CHRISTOPHER RICHTER, DRYCKESKANNA, silver, delvis förgylld, barock, Stockholm 1691.

Invändigt förgylld. Tre förgyllda kulfötter med bladformade anfanger. Hänkelns pålagda reliefplatta dekoreras av förgyllda blad och blommor. Lockets graverade krans omger flertalet ägarinitialer. Höjd 19,5 cm inkl. tumgrepp. Vikt 1108 g.

Sedvanligt åldersrelaterat slitage. Förgyllningen ställvis lackad. Senare gravyr 1902.

Klubbat pris
3 500
39 655
3 651
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
8 dec 2019 16:19
3 500 EUR
8 dec 2019 16:10
3 000 EUR
5 dec 2019 18:19
2 000 EUR
1 dec 2019 20:25
1 900 EUR
27 nov 2019 23:43
1 800 EUR
26 nov 2019 2:10
1 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492