Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.

Vit lamellskärm och mässingsfötter. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm. Diameter 13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 950
E
U
R
44 517
S
E
K
4 122
USD
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
8
A
5 apr 2020 14:34
3 950 EUR
12
5 apr 2020 14:34
3 850 EUR
8
5 apr 2020 14:33
3 750 EUR
12
5 apr 2020 14:33
3 650 EUR
8
5 apr 2020 14:23
3 400 EUR
11
A
5 apr 2020 14:13
3 300 EUR
8
5 apr 2020 14:13
3 200 EUR
11
5 apr 2020 14:05
3 100 EUR
8
A
5 apr 2020 14:05
3 000 EUR
8
4 apr 2020 14:08
2 900 EUR
10
A
4 apr 2020 9:29
2 800 EUR
11
4 apr 2020 9:29
2 800 EUR
10
A
4 apr 2020 8:07
2 700 EUR
8
4 apr 2020 8:07
2 600 EUR
10
A
4 apr 2020 8:06
2 500 EUR
8
4 apr 2020 8:06
2 400 EUR
10
3 apr 2020 21:10
2 300 EUR
8
1 apr 2020 19:24
2 200 EUR
1
1 apr 2020 17:47
2 100 EUR
8
26 mar 2020 17:47
2 000 EUR
9
26 mar 2020 11:36
970 EUR
8
26 mar 2020 8:20
950 EUR
7
25 mar 2020 19:33
900 EUR
6
25 mar 2020 13:40
850 EUR
5
24 mar 2020 12:23
800 EUR
4
23 mar 2020 12:16
700 EUR
2
23 mar 2020 9:39
500 EUR
3
22 mar 2020 23:14
400 EUR
2
21 mar 2020 14:02
300 EUR
1
21 mar 2020 6:11
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice