Helsinki Design + Contemporary Art F201

291 föremål
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Slutpris
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Slutpris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Slutpris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Slutpris
570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Slutpris
9 100 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
Slutpris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
Slutpris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Slutpris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
Slutpris
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
Slutpris
4 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 000 EUR
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
Slutpris
7 250 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Slutpris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Slutpris
2 250 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Slutpris
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Slutpris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Slutpris
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Slutpris
520 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Slutpris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
Slutpris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Slutpris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Slutpris
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Slutpris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris
1 760 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Slutpris
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
Slutpris
945 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
JOHANNA EHRNOOTH, "INTIMAE".
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Slutpris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Slutpris
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR