Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.

Brons. Höjd 39 cm, djup 11 cm. Runda väggfästen, diameter 7 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 550
E
U
R
17 562
S
E
K
1 617
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (41 bud)
11
5 apr 2020 14:04
1 550 EUR
10
A
5 apr 2020 14:04
1 500 EUR
10
5 apr 2020 13:13
1 450 EUR
8
A
5 apr 2020 13:13
1 400 EUR
8
A
5 apr 2020 13:13
1 350 EUR
10
5 apr 2020 13:13
1 300 EUR
8
5 apr 2020 12:44
1 250 EUR
10
A
5 apr 2020 11:52
1 200 EUR
9
5 apr 2020 11:52
1 150 EUR
10
5 apr 2020 9:57
1 100 EUR
9
5 apr 2020 9:27
1 050 EUR
10
A
5 apr 2020 9:26
1 000 EUR
9
5 apr 2020 9:26
1 000 EUR
10
A
5 apr 2020 9:26
970 EUR
9
5 apr 2020 9:26
950 EUR
10
A
5 apr 2020 9:26
920 EUR
9
5 apr 2020 9:26
900 EUR
10
5 apr 2020 8:05
880 EUR
4
4 apr 2020 19:49
860 EUR
9
4 apr 2020 19:21
840 EUR
4
2 apr 2020 20:06
820 EUR
8
A
2 apr 2020 20:06
800 EUR
4
2 apr 2020 20:06
780 EUR
8
A
2 apr 2020 20:05
760 EUR
4
2 apr 2020 20:05
740 EUR
8
2 apr 2020 17:50
720 EUR
4
A
2 apr 2020 17:50
700 EUR
4
2 apr 2020 9:42
650 EUR
6
1 apr 2020 20:26
600 EUR
4
31 mar 2020 22:47
580 EUR
6
31 mar 2020 21:14
560 EUR
4
31 mar 2020 0:45
540 EUR
7
30 mar 2020 10:51
520 EUR
6
29 mar 2020 17:59
450 EUR
2
26 mar 2020 16:19
400 EUR
4
26 mar 2020 10:23
340 EUR
5
25 mar 2020 23:29
320 EUR
4
24 mar 2020 14:32
300 EUR
3
22 mar 2020 16:41
250 EUR
2
21 mar 2020 11:43
200 EUR
1
20 mar 2020 19:38
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice