Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

OLAVI HÄNNINEN, fåtöljer, ett par, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.

Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 71 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 77 cm.

Ställvis omfattande slitage. Originalstoppning med senare klädsel. Lukt.

Klubbat pris
4 050
45 644
4 226
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
9
5 apr 2020 16:03
4 050 EUR
8
5 apr 2020 16:03
4 000 EUR
8
5 apr 2020 16:02
3 950 EUR
9
5 apr 2020 16:02
3 850 EUR
8
5 apr 2020 11:47
2 900 EUR
5 apr 2020 11:47
2 800 EUR
3 apr 2020 8:59
2 600 EUR
25 mar 2020 15:49
2 500 EUR
23 mar 2020 14:53
300 EUR
23 mar 2020 9:40
120 EUR
21 mar 2020 22:48
110 EUR
21 mar 2020 21:23
100 EUR
21 mar 2020 10:12
70 EUR
20 mar 2020 20:29
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977