HELENA TYNELL, flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Violett glas. Höjd 33 cm. Bredd 24 cm.
Slitage och repor undertill. Tillverkningsrelaterade märken.,
Mikko Kolehmainens släkt.