Madeleine Pyk – en samling F769

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".

Sign. 2013. Akryl på duk 40.5x60 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
680
7 167
778
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (17 bud)
5 apr 2020 17:50
680 EUR
5 apr 2020 17:50
660 EUR
5 apr 2020 17:48
640 EUR
5 apr 2020 17:48
620 EUR
5 apr 2020 17:48
620 EUR
5 apr 2020 17:48
580 EUR
5 apr 2020 17:48
560 EUR
5 apr 2020 17:47
540 EUR
5 apr 2020 17:47
520 EUR
5 apr 2020 17:47
520 EUR
5 apr 2020 17:47
480 EUR
5 apr 2020 17:47
460 EUR
5 apr 2020 17:45
440 EUR
5 apr 2020 17:45
420 EUR
5 apr 2020 17:34
400 EUR
26 mar 2020 16:28
250 EUR
21 mar 2020 13:53
200 EUR