Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".

Sign. 2013. Akryl på duk 40.5x60 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
680
6 977
790
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (17 bud)
5 apr 2020 17:50
680 EUR
5 apr 2020 17:50
660 EUR
5 apr 2020 17:48
640 EUR
5 apr 2020 17:48
620 EUR
5 apr 2020 17:48
620 EUR
5 apr 2020 17:48
580 EUR
5 apr 2020 17:48
560 EUR
5 apr 2020 17:47
540 EUR
5 apr 2020 17:47
520 EUR
5 apr 2020 17:47
520 EUR
5 apr 2020 17:47
480 EUR
5 apr 2020 17:47
460 EUR
5 apr 2020 17:45
440 EUR
5 apr 2020 17:45
420 EUR
5 apr 2020 17:34
400 EUR
26 mar 2020 16:28
250 EUR
21 mar 2020 13:53
200 EUR