Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.

Polerad mässing. Diameter 15 cm, höjd 6-6,7 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 200
E
U
R
43 848
S
E
K
4 751
USD
Utropspris
900 - 1 100 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (37 bud)
7
5 apr 2020 14:11
4 200 EUR
8
A
5 apr 2020 14:11
4 000 EUR
8
5 apr 2020 14:10
3 900 EUR
7
A
5 apr 2020 14:10
3 800 EUR
7
A
5 apr 2020 14:10
3 600 EUR
8
5 apr 2020 14:10
3 500 EUR
7
5 apr 2020 14:10
3 100 EUR
8
A
5 apr 2020 14:09
3 000 EUR
7
5 apr 2020 14:09
3 000 EUR
8
5 apr 2020 14:09
2 600 EUR
7
A
5 apr 2020 14:09
2 500 EUR
8
5 apr 2020 14:09
2 500 EUR
7
A
5 apr 2020 14:08
2 300 EUR
8
5 apr 2020 14:08
2 200 EUR
7
A
5 apr 2020 14:08
2 100 EUR
8
5 apr 2020 14:08
2 000 EUR
7
5 apr 2020 14:07
1 750 EUR
8
A
5 apr 2020 14:07
1 700 EUR
8
5 apr 2020 14:03
1 550 EUR
7
A
5 apr 2020 13:37
1 500 EUR
8
5 apr 2020 13:37
1 500 EUR
7
A
5 apr 2020 13:37
1 250 EUR
8
5 apr 2020 13:37
1 200 EUR
7
5 apr 2020 13:12
1 100 EUR
8
5 apr 2020 13:07
1 050 EUR
7
4 apr 2020 23:35
1 000 EUR
5
A
4 apr 2020 23:35
980 EUR
5
A
4 apr 2020 18:30
870 EUR
6
4 apr 2020 18:30
850 EUR
5
4 apr 2020 9:24
820 EUR
4
A
4 apr 2020 9:24
800 EUR
4
26 mar 2020 17:42
700 EUR
3
24 mar 2020 18:11
400 EUR
4
24 mar 2020 18:08
300 EUR
3
23 mar 2020 0:43
200 EUR
2
21 mar 2020 19:54
101 EUR
1
21 mar 2020 8:41
75 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice