Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Runar Engblom

(Finland, 1908-1965)
Runar Engblom
(Finland, 1908-1965)

RUNAR ENGBLOM, fåtöljer, ett par 1950-talets början.

Fast stoppad klädsel, stoppning med knappar. Lackade ben. Plymå. Bredd 67 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 77 cm.

Renoverade.

Proveniens

Fåtöljerna har tillhört originalinredningen på Hotell Vaakuna i Helsingfors. Byggnaden är planerad av arkitekt Erkki Huttunen, 1947.

Klubbat pris
3 200
32 832
3 718
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
5 apr 2020 18:09
3 200 EUR
5 apr 2020 14:52
3 100 EUR
5 apr 2020 14:52
3 000 EUR
5 apr 2020 9:34
2 700 EUR
5 apr 2020 9:34
2 600 EUR
2 apr 2020 19:54
2 400 EUR
2 apr 2020 17:30
40 EUR
1 apr 2020 22:16
35 EUR
31 mar 2020 20:08
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13