Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -84 C.

Diameter 22 cm. Höjd 8 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 550
E
U
R
15 903
S
E
K
1 801
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
6
5 apr 2020 19:10
1 550 EUR
5
A
5 apr 2020 19:10
1 500 EUR
5
A
5 apr 2020 19:09
1 300 EUR
6
5 apr 2020 19:09
1 250 EUR
5
A
5 apr 2020 18:29
940 EUR
3
5 apr 2020 18:29
920 EUR
5
A
5 apr 2020 18:24
880 EUR
3
5 apr 2020 18:24
860 EUR
5
5 apr 2020 18:23
820 EUR
4
4 apr 2020 10:36
800 EUR
3
2 apr 2020 18:33
680 EUR
1
2 apr 2020 18:13
660 EUR
3
31 mar 2020 16:55
640 EUR
1
27 mar 2020 16:51
620 EUR
2
27 mar 2020 6:51
600 EUR
1
21 mar 2020 5:25
400 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på