CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två svart målade, triangelformade benställ. Vita hyllplan med fack. Bär tillverkarens stämpel. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. Längd 250 cm. Bredd 48 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Repor. Transporteras nedmonterad.