PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5010, Taito 1930-tal.
Förnicklad mässing. Blå målad aluminiumskärm med vit insida. Höjd ca 37 cm. Diameter 29 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Intryckningsskada på dekorationsskruven och skivan under skärmen. Avtryckaren utbytt, originalavbrytaren medföljer. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Taito katalog 10 1935 sidan 48.