Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.

Tenn. Höjd 59 cm. Bredd 42 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare glas.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 750
E
U
R
18 445
S
E
K
2 003
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (44 bud)
9
5 apr 2020 15:17
1 750 EUR
7
A
5 apr 2020 15:17
1 700 EUR
7
5 apr 2020 15:17
1 660 EUR
9
A
5 apr 2020 15:17
1 610 EUR
7
5 apr 2020 15:17
1 600 EUR
9
A
5 apr 2020 15:16
1 550 EUR
7
5 apr 2020 15:16
1 500 EUR
9
A
5 apr 2020 15:16
1 450 EUR
7
5 apr 2020 15:16
1 400 EUR
9
5 apr 2020 15:03
1 300 EUR
7
2 apr 2020 20:09
1 250 EUR
11
A
2 apr 2020 20:09
1 200 EUR
7
2 apr 2020 20:09
1 200 EUR
11
A
2 apr 2020 20:08
1 050 EUR
7
2 apr 2020 20:08
1 000 EUR
11
A
2 apr 2020 20:08
820 EUR
7
2 apr 2020 20:08
800 EUR
11
A
2 apr 2020 20:07
720 EUR
7
2 apr 2020 20:07
700 EUR
11
A
2 apr 2020 20:07
680 EUR
7
2 apr 2020 20:07
660 EUR
11
A
2 apr 2020 20:07
640 EUR
7
2 apr 2020 20:07
620 EUR
11
A
2 apr 2020 20:07
600 EUR
7
2 apr 2020 20:07
580 EUR
11
A
2 apr 2020 20:06
560 EUR
7
2 apr 2020 20:06
540 EUR
11
A
2 apr 2020 20:06
520 EUR
7
2 apr 2020 20:06
500 EUR
11
2 apr 2020 10:09
480 EUR
7
31 mar 2020 0:47
460 EUR
10
A
31 mar 2020 0:47
450 EUR
10
A
31 mar 2020 0:47
440 EUR
7
31 mar 2020 0:47
420 EUR
10
29 mar 2020 10:11
400 EUR
9
28 mar 2020 17:18
300 EUR
8
25 mar 2020 18:21
220 EUR
7
24 mar 2020 14:38
200 EUR
6
22 mar 2020 21:45
160 EUR
5
22 mar 2020 14:13
150 EUR
4
21 mar 2020 17:42
120 EUR
3
21 mar 2020 12:19
100 EUR
2
21 mar 2020 11:01
35 EUR
1
21 mar 2020 9:23
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice