Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Opalglaskupa, mässingsskärm med stjärnmönster. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 18 cm. Total höjd 56 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 450
E
U
R
25 652
S
E
K
2 782
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
11
A
5 apr 2020 15:42
2 450 EUR
6
5 apr 2020 15:42
2 350 EUR
11
A
5 apr 2020 15:42
2 250 EUR
6
5 apr 2020 15:42
2 150 EUR
11
A
5 apr 2020 15:41
2 000 EUR
6
5 apr 2020 15:41
1 950 EUR
11
5 apr 2020 15:38
1 800 EUR
6
5 apr 2020 15:38
1 750 EUR
11
5 apr 2020 15:35
1 700 EUR
6
A
5 apr 2020 15:35
1 650 EUR
6
5 apr 2020 15:35
1 550 EUR
11
A
5 apr 2020 15:35
1 500 EUR
11
5 apr 2020 15:32
1 300 EUR
8
5 apr 2020 15:32
1 250 EUR
11
A
5 apr 2020 15:31
1 200 EUR
8
5 apr 2020 15:31
1 200 EUR
11
A
5 apr 2020 15:29
1 150 EUR
8
5 apr 2020 15:29
1 100 EUR
11
5 apr 2020 15:26
1 050 EUR
12
A
5 apr 2020 15:26
1 000 EUR
12
5 apr 2020 15:11
970 EUR
11
A
5 apr 2020 15:11
950 EUR
11
5 apr 2020 14:23
920 EUR
6
A
5 apr 2020 14:23
900 EUR
6
5 apr 2020 14:03
870 EUR
9
A
5 apr 2020 13:33
850 EUR
10
5 apr 2020 13:33
850 EUR
9
A
5 apr 2020 13:33
770 EUR
10
5 apr 2020 13:33
750 EUR
9
A
5 apr 2020 13:33
670 EUR
10
5 apr 2020 13:33
650 EUR
9
5 apr 2020 13:04
570 EUR
8
A
5 apr 2020 13:04
550 EUR
8
5 apr 2020 12:57
520 EUR
6
A
29 mar 2020 22:12
500 EUR
7
29 mar 2020 22:12
500 EUR
6
26 mar 2020 12:38
400 EUR
5
24 mar 2020 18:20
300 EUR
4
22 mar 2020 11:14
200 EUR
3
21 mar 2020 19:52
100 EUR
2
21 mar 2020 17:23
50 EUR
1
20 mar 2020 17:46
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice