VILJO REVELL, soffbord,1900-talets mitt.
Benställ av svartmålat trä. Glasskiva. Mått 135x135 cm. Höjd 39 cm.
Åldersrelaterat slitage och repor. Litet nagg.
Tillhört arkitekt Viljo Revells heminredning.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Viljo_Revell
Bordet illustrerat i journalen "Kaunis Koti" 1968/7 -Viljo Revell - Arkitektens hem. Sidorna 21-28.