Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman, 1960-tal.

Svart perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. Fyra ljuspunkter. Bär tillverkarens stämpel. Mått 40x40 cm. Höjd ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupna mässingsdelar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 100
E
U
R
32 364
S
E
K
3 506
USD
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
15
5 apr 2020 16:51
3 100 EUR
10
A
5 apr 2020 16:49
3 000 EUR
15
5 apr 2020 16:49
3 000 EUR
10
5 apr 2020 16:31
2 750 EUR
8
A
5 apr 2020 16:31
2 650 EUR
8
5 apr 2020 16:30
2 600 EUR
14
A
5 apr 2020 16:30
2 500 EUR
14
5 apr 2020 16:15
2 350 EUR
8
A
5 apr 2020 16:15
2 250 EUR
14
5 apr 2020 16:15
2 200 EUR
8
5 apr 2020 15:53
1 900 EUR
11
5 apr 2020 14:04
1 850 EUR
12
A
5 apr 2020 14:04
1 800 EUR
12
A
5 apr 2020 11:51
1 750 EUR
13
5 apr 2020 11:51
1 700 EUR
12
A
5 apr 2020 11:50
1 650 EUR
13
5 apr 2020 11:50
1 600 EUR
12
5 apr 2020 11:47
1 550 EUR
10
A
5 apr 2020 11:47
1 500 EUR
10
5 apr 2020 3:05
1 300 EUR
11
5 apr 2020 2:50
1 250 EUR
10
A
5 apr 2020 2:50
1 200 EUR
10
4 apr 2020 17:26
1 100 EUR
8
A
26 mar 2020 16:17
1 050 EUR
9
26 mar 2020 16:17
1 050 EUR
8
26 mar 2020 12:40
1 000 EUR
7
21 mar 2020 21:36
901 EUR
6
21 mar 2020 19:59
400 EUR
5
21 mar 2020 17:03
300 EUR
4
21 mar 2020 12:09
200 EUR
3
21 mar 2020 7:09
100 EUR
2
20 mar 2020 23:59
75 EUR
1
20 mar 2020 17:52
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice