CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, TV-bänk, HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.
Teakfanerad bänk. Tre separata delar: bordsskiva på två svartlackerade benställ. Längd 205 cm, bredd 48 cm, höjd 39 cm.
Åldersrelaterat slitage, ena benstället med spricka.