GUNNEL NYMAN, VASER, 3 st, glas, signerade G. Nyman Nuutajärvi Notsjö. 1940-tal samt 1954.
Klarglas med musch, tre olika modeller samt infång i lila, bärnstenstonat resp. klart glas. Höjd 11 cm, 25 cm och 35 cm. Två st signerade med syrapenna, 1940-tal. Den högsta daterad -54.
Smärre åldersrelaterat slitage. Repor i botten.