Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1090, Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing med kupa i bärnstenstonat omfångsglas. Total höjd 90 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Takkupan beskuren. Defekt mässinsskruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 050
E
U
R
11 067
S
E
K
1 202
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
4
A
5 apr 2020 20:04
1 050 EUR
7
5 apr 2020 20:04
1 000 EUR
4
A
5 apr 2020 20:04
920 EUR
7
5 apr 2020 20:04
900 EUR
4
A
5 apr 2020 20:03
870 EUR
7
5 apr 2020 20:03
850 EUR
4
A
5 apr 2020 20:01
820 EUR
7
5 apr 2020 20:01
800 EUR
4
A
5 apr 2020 20:01
720 EUR
7
5 apr 2020 20:01
700 EUR
4
A
5 apr 2020 20:00
660 EUR
7
5 apr 2020 20:00
640 EUR
4
5 apr 2020 15:51
620 EUR
6
28 mar 2020 17:49
600 EUR
5
27 mar 2020 7:52
501 EUR
4
26 mar 2020 12:46
300 EUR
3
25 mar 2020 22:08
271 EUR
2
25 mar 2020 9:08
250 EUR
1
20 mar 2020 15:39
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice