Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, Golvlampa, modell 9628, Idman 1900-talets mitt.

Genombruten mässingsskärm, skaftet med tvinnad rotting, justerbar riktning och höjd. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 145 cm.

Åldersrelaterat slitage. Intryckning på skärmen. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 600
E
U
R
79 344
S
E
K
8 596
USD
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
16
A
5 apr 2020 18:25
7 600 EUR
7
5 apr 2020 18:25
7 400 EUR
16
A
5 apr 2020 18:23
7 200 EUR
7
5 apr 2020 18:23
7 000 EUR
16
5 apr 2020 18:22
6 800 EUR
7
5 apr 2020 18:20
6 600 EUR
16
A
5 apr 2020 18:20
6 500 EUR
16
5 apr 2020 18:17
6 400 EUR
7
5 apr 2020 18:15
6 200 EUR
16
A
5 apr 2020 18:15
6 000 EUR
7
5 apr 2020 18:15
5 900 EUR
16
A
5 apr 2020 18:14
5 700 EUR
7
5 apr 2020 18:14
5 500 EUR
16
5 apr 2020 18:13
5 300 EUR
7
5 apr 2020 18:04
5 100 EUR
14
A
5 apr 2020 18:04
5 000 EUR
14
5 apr 2020 17:57
4 900 EUR
7
5 apr 2020 17:54
4 700 EUR
14
5 apr 2020 17:32
4 500 EUR
15
A
5 apr 2020 17:32
4 300 EUR
15
5 apr 2020 17:24
4 000 EUR
14
5 apr 2020 17:14
3 900 EUR
13
A
5 apr 2020 16:12
3 800 EUR
14
5 apr 2020 16:12
3 800 EUR
13
A
5 apr 2020 15:16
3 600 EUR
11
5 apr 2020 15:16
3 500 EUR
13
5 apr 2020 13:57
3 000 EUR
7
4 apr 2020 20:35
2 800 EUR
12
4 apr 2020 16:46
2 700 EUR
7
3 apr 2020 19:56
2 600 EUR
11
2 apr 2020 20:44
2 500 EUR
10
30 mar 2020 21:30
2 100 EUR
7
28 mar 2020 6:55
2 000 EUR
9
26 mar 2020 15:21
1 900 EUR
8
26 mar 2020 12:43
1 800 EUR
7
24 mar 2020 7:01
1 500 EUR
6
23 mar 2020 9:46
1 200 EUR
5
23 mar 2020 1:54
520 EUR
4
22 mar 2020 22:25
500 EUR
3
21 mar 2020 18:10
400 EUR
2
21 mar 2020 9:29
200 EUR
1
20 mar 2020 17:42
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice