Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.

Beställningsarbete. För 6 ljuspunkter. Mässingsstomme behängd med droppformade prismor. Bredd ca 130 cm. Total höjd ca 100 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare skärmar. Enstaka prismor saknas. Böjda delar i stommen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 760
E
U
R
18 374
S
E
K
1 991
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (48 bud)
6
A
5 apr 2020 15:38
1 760 EUR
9
5 apr 2020 15:38
1 710 EUR
6
A
5 apr 2020 15:35
1 660 EUR
9
5 apr 2020 15:35
1 610 EUR
6
5 apr 2020 15:33
1 559 EUR
4
A
5 apr 2020 15:32
1 509 EUR
4
5 apr 2020 15:32
1 500 EUR
9
5 apr 2020 15:32
1 450 EUR
6
A
5 apr 2020 15:31
1 400 EUR
9
5 apr 2020 15:31
1 350 EUR
6
5 apr 2020 15:31
1 300 EUR
9
5 apr 2020 15:31
1 250 EUR
6
A
5 apr 2020 15:30
1 200 EUR
9
5 apr 2020 15:30
1 200 EUR
6
5 apr 2020 15:30
1 150 EUR
4
A
5 apr 2020 15:30
1 100 EUR
4
5 apr 2020 15:30
1 051 EUR
6
A
5 apr 2020 15:30
1 001 EUR
6
A
5 apr 2020 15:30
1 000 EUR
9
5 apr 2020 15:30
980 EUR
6
A
5 apr 2020 15:30
960 EUR
9
5 apr 2020 15:30
940 EUR
6
A
5 apr 2020 15:29
920 EUR
9
5 apr 2020 15:29
900 EUR
6
5 apr 2020 15:29
880 EUR
8
5 apr 2020 15:29
860 EUR
6
A
5 apr 2020 15:29
850 EUR
6
A
5 apr 2020 15:28
840 EUR
7
5 apr 2020 15:28
820 EUR
6
5 apr 2020 15:27
775 EUR
4
A
5 apr 2020 15:26
755 EUR
6
5 apr 2020 15:26
750 EUR
4
A
2 apr 2020 22:55
700 EUR
5
2 apr 2020 22:55
680 EUR
4
A
2 apr 2020 22:38
660 EUR
5
2 apr 2020 22:38
640 EUR
4
27 mar 2020 0:20
620 EUR
1
A
27 mar 2020 0:20
600 EUR
1
24 mar 2020 20:01
520 EUR
3
A
24 mar 2020 19:59
500 EUR
1
24 mar 2020 19:59
500 EUR
3
23 mar 2020 20:08
420 EUR
1
A
23 mar 2020 20:08
400 EUR
1
A
23 mar 2020 20:08
320 EUR
3
23 mar 2020 20:08
300 EUR
1
A
22 mar 2020 20:00
220 EUR
2
22 mar 2020 20:00
200 EUR
1
22 mar 2020 19:18
180 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice