Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

ELIEL SAARINEN, vägglampa, för Statens Järnvägar, Finland 1920-tal.

Stomme i mässing med rödtonat glas. Total höjd 44 cm. Djup 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Anlupen. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Mässingskulorna saknas nertill.

Proveniens

Varit i bruk på Helsingfors järnvägsstation mellan 1922 och 1959.

Finlands järnvägsmuseum har en likadan vägglampa i sina samlingar.

Formgivare

Klubbat pris
2 500
28 175
2 636
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Budhistorik (26 bud)
25 okt 2020 15:25
2 500 EUR
25 okt 2020 15:23
2 400 EUR
8
25 okt 2020 15:22
2 300 EUR
25 okt 2020 15:22
2 200 EUR
25 okt 2020 15:22
2 100 EUR
25 okt 2020 15:21
2 000 EUR
25 okt 2020 15:20
1 950 EUR
8
25 okt 2020 15:20
1 900 EUR
25 okt 2020 15:20
1 850 EUR
8
25 okt 2020 15:20
1 800 EUR
25 okt 2020 15:19
1 750 EUR
25 okt 2020 15:19
1 700 EUR
25 okt 2020 15:19
1 651 EUR
25 okt 2020 15:19
1 601 EUR
25 okt 2020 15:19
1 600 EUR
25 okt 2020 15:18
1 551 EUR
8
25 okt 2020 15:18
1 501 EUR
8
25 okt 2020 15:17
1 300 EUR
25 okt 2020 15:15
1 250 EUR
25 okt 2020 14:35
1 200 EUR
24 okt 2020 19:51
1 000 EUR
24 okt 2020 17:23
700 EUR
23 okt 2020 21:22
600 EUR
18 okt 2020 17:12
300 EUR
13 okt 2020 8:33
200 EUR
9 okt 2020 20:39
100 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977