Helsinki Design + Contemporary Art F203

266 föremål
Slutpris
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Maria Laiho, "Jump".
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Heidi Lampenius, Utan titel.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Slutpris
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Slutpris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Slutpris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Slutpris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Slutpris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Henry Wuorila-Stenberg, Utan titel.
Slutpris
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Olli Piippo, "(Untitled) Sketches for oceanic feeling".
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Nanna Susi, "Målning på palett".
Slutpris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Slutpris
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Slutpris
2 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Slutpris
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
Slutpris
620 EUR
Utropspris
700 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
Slutpris
3 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Slutpris
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Slutpris
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Fåtöljer, ett par, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Slutpris
2 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Eric Hynynen, , "Steglits".
Slutpris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3032, signerad Alvar Aalto 155/1982.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Heidi Lampenius, "The solution".
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Slutpris
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
Slutpris
500 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Slutpris
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Slutpris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland omkring 1900.
Slutpris
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Kristian Krokfors, "Andalucia".
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
Heta Kuchka, "Uncle Stewen".
Utropspris
800 - 1 200 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Slutpris
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Slutpris
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Slutpris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
Slutpris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-tal.
Slutpris
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1962.
Slutpris
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAKLAMPA, modell ER 85/9, Itsu 1960-talets början.
Slutpris
1 570 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Slutpris
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR