William Plunkett

(Storbritannien, 1928-2013)
William Plunkett
(Storbritannien, 1928-2013)

William Plunkett, fåtölj, "Kingston chair", sannolikt 1960-talets slut.

Individuellt stoppade kuddar fästa på plywoodskivor, monterade på en aluminiumram. Ramen stämplad 8/68. Total höjd 78 cm. Bredd 84 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Proveniens

Enligt given uppgift från Storbritanniens ambassad i Helsingfors på 1970-1980-talet.

Klubbat pris
1 050
11 834
1 107
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (35 bud)
9
25 okt 2020 14:38
1 050 EUR
11
25 okt 2020 14:36
1 000 EUR
9
25 okt 2020 14:35
980 EUR
11
25 okt 2020 14:33
960 EUR
9
25 okt 2020 14:32
940 EUR
11
25 okt 2020 14:30
920 EUR
9
25 okt 2020 14:27
900 EUR
11
25 okt 2020 14:27
880 EUR
9
25 okt 2020 14:26
860 EUR
11
25 okt 2020 14:26
840 EUR
9
25 okt 2020 14:26
820 EUR
12
25 okt 2020 14:26
810 EUR
12
25 okt 2020 14:26
800 EUR
9
25 okt 2020 14:26
780 EUR
12
25 okt 2020 14:26
760 EUR
9
25 okt 2020 14:26
740 EUR
12
25 okt 2020 14:26
720 EUR
11
25 okt 2020 14:26
700 EUR
12
25 okt 2020 14:25
680 EUR
25 okt 2020 14:24
660 EUR
11
25 okt 2020 14:05
640 EUR
25 okt 2020 7:58
620 EUR
10
24 okt 2020 19:18
600 EUR
24 okt 2020 19:18
600 EUR
10
24 okt 2020 11:06
580 EUR
9
20 okt 2020 21:51
560 EUR
17 okt 2020 20:02
540 EUR
8
16 okt 2020 21:16
520 EUR
12 okt 2020 11:04
500 EUR
11 okt 2020 21:55
400 EUR
11 okt 2020 15:06
180 EUR
11 okt 2020 6:44
170 EUR
11 okt 2020 1:45
160 EUR
10 okt 2020 18:34
150 EUR
10 okt 2020 17:27
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977