1248783
Helena Tynell
(Finland, 1918-2016)
Helena tynell, glas, "solflaskan" riihimäen lasi. formgiven 1964.

HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.

Rubinrött glas. Höjd 17,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V6
Proveniens

Gåva av konstnären.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
7 200
74 558
8 506
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (54 bud)
17 okt 12:32
7 200 EUR
8
17 okt 12:32
7 000 EUR
17 okt 12:31
6 800 EUR
8
17 okt 12:31
6 600 EUR
17 okt 12:27
6 400 EUR