Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Träskaft, på skärmen en perforerad mässingsskiva samt klädd med plisserat tyg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm, skärmens storlek 32x32 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 950
E
U
R
20 358
S
E
K
2 206
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
6
25 okt 2020 14:42
1 950 EUR
10
25 okt 2020 14:41
1 900 EUR
6
25 okt 2020 14:40
1 850 EUR
10
25 okt 2020 14:40
1 800 EUR
6
25 okt 2020 14:39
1 750 EUR
10
25 okt 2020 14:39
1 700 EUR
6
25 okt 2020 14:38
1 650 EUR
10
A
25 okt 2020 14:38
1 608 EUR
10
A
25 okt 2020 14:37
1 600 EUR
6
25 okt 2020 14:37
1 550 EUR
10
25 okt 2020 14:35
1 500 EUR
11
25 okt 2020 14:35
1 450 EUR
10
A
25 okt 2020 14:34
1 400 EUR
11
25 okt 2020 14:34
1 350 EUR
10
25 okt 2020 13:46
1 300 EUR
9
A
25 okt 2020 13:46
1 250 EUR
10
25 okt 2020 13:46
1 200 EUR
9
25 okt 2020 11:58
800 EUR
8
22 okt 2020 15:37
740 EUR
5
22 okt 2020 8:06
720 EUR
7
21 okt 2020 18:46
700 EUR
6
21 okt 2020 17:49
650 EUR
5
17 okt 2020 10:38
620 EUR
4
15 okt 2020 7:15
600 EUR
3
13 okt 2020 23:26
300 EUR
2
13 okt 2020 4:46
250 EUR
1
10 okt 2020 13:35
230 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice