Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing, genombruten skärm med vit insida. Frostad glasskiva ovanför gallret. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm. Diameter 55 cm.

Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Oy Sinebrychoff Ab.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
13 500
E
U
R
140 940
S
E
K
15 270
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (49 bud)
7
A
25 okt 2020 15:45
13 500 EUR
8
25 okt 2020 15:45
13 500 EUR
7
25 okt 2020 15:42
13 300 EUR
8
25 okt 2020 15:42
13 100 EUR
7
A
25 okt 2020 15:42
13 000 EUR
7
25 okt 2020 15:41
12 900 EUR
8
25 okt 2020 15:41
12 700 EUR
7
A
25 okt 2020 15:41
12 555 EUR
7
A
25 okt 2020 15:40
12 500 EUR
8
25 okt 2020 15:40
12 300 EUR
7
A
25 okt 2020 15:38
12 100 EUR
8
25 okt 2020 15:38
11 900 EUR
7
25 okt 2020 15:38
11 700 EUR
8
A
25 okt 2020 15:38
11 500 EUR
8
25 okt 2020 15:38
11 200 EUR
7
A
25 okt 2020 15:36
11 000 EUR
8
25 okt 2020 15:36
11 000 EUR
7
25 okt 2020 15:36
10 200 EUR
8
A
25 okt 2020 15:36
10 000 EUR
8
A
25 okt 2020 15:36
9 200 EUR
7
25 okt 2020 15:36
9 000 EUR
8
A
25 okt 2020 15:35
8 700 EUR
7
25 okt 2020 15:35
8 500 EUR
8
25 okt 2020 15:35
7 700 EUR
7
A
25 okt 2020 15:35
7 500 EUR
7
A
25 okt 2020 15:35
7 200 EUR
4
25 okt 2020 15:35
7 000 EUR
7
A
25 okt 2020 15:35
6 700 EUR
4
25 okt 2020 15:35
6 500 EUR
7
A
25 okt 2020 15:34
6 200 EUR
4
25 okt 2020 15:34
6 000 EUR
7
25 okt 2020 15:03
5 400 EUR
6
25 okt 2020 13:15
5 200 EUR
4
A
25 okt 2020 13:15
5 000 EUR
4
A
25 okt 2020 13:14
4 800 EUR
6
25 okt 2020 13:14
4 600 EUR
4
A
25 okt 2020 13:14
4 400 EUR
6
25 okt 2020 13:14
4 200 EUR
4
A
22 okt 2020 19:46
3 600 EUR
5
22 okt 2020 19:46
3 500 EUR
4
21 okt 2020 21:15
1 850 EUR
3
20 okt 2020 22:21
1 800 EUR
1
18 okt 2020 14:43
1 750 EUR
2
A
18 okt 2020 14:43
1 700 EUR
1
18 okt 2020 14:43
1 650 EUR
2
17 okt 2020 11:48
1 550 EUR
1
13 okt 2020 18:20
1 500 EUR
2
12 okt 2020 20:37
1 050 EUR
1
10 okt 2020 11:39
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice