OLAVI HÄNNINEN, skrivbord "Paletti" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Ekfaner. Två hurtsar med 6 draglådor. Svart skrivunderlag i läder. Längd 150 cm (total längd 165 cm). Djup 70 cm, höjd 71 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Fläckar på skrivunderlaget.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13