Matti Martikka

(Finland, 1916-1992)
Matti Martikka
(Finland, 1916-1992)

Matti Martikka, stol, 1950-tal.

Furu. Handsnidad. Bredd 49 cm. Sitthöjd ca 45 cm. Total höjd 92 cm.

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Matti Martikkas Pitäjätupa hem museum i Joutseno.

Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.

Klubbat pris
1 000
11 120
1 055
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (12 bud)
25 okt 2020 14:53
1 000 EUR
25 okt 2020 14:53
1 000 EUR
25 okt 2020 14:53
980 EUR
25 okt 2020 14:53
960 EUR
25 okt 2020 14:53
920 EUR
25 okt 2020 14:53
900 EUR
25 okt 2020 14:14
870 EUR
25 okt 2020 14:14
850 EUR
17 okt 2020 20:31
820 EUR
14 okt 2020 18:41
800 EUR
10 okt 2020 16:42
700 EUR
9 okt 2020 15:04
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977