1258700
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred william finch, skål/ oljelampsfot , iris finland omkring 1900.

ALFRED WILLIAM FINCH, skål/ oljelampsfot , Iris Finland omkring 1900.

Rödlera med sgraffito dekoration. Signerad A.W.F. Iris Finland. Bär även La Maison Moderne stämpel. Höjd 13 cm. Bredd 28 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
2 200
22 351
2 623
Utropspris
600 - 700 EUR
Budhistorik (48 bud)
25 okt 16:59
2 200 EUR
8
25 okt 16:57
2 100 EUR
25 okt 16:57
2 000 EUR
8
25 okt 16:57
2 000 EUR
25 okt 16:57
1 905 EUR