Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, vägglampor, ett par, modell 9414, Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing arm samt tygskärm. Justerbar. Längd ca 70 cm. Skärmens diameter 22 cm.

Sedvanligt slitage. Senare skärmar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
2 100
21 924
2 375
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Budhistorik (14 bud)
25 okt 2020 16:09
2 100 EUR
25 okt 2020 16:08
2 000 EUR
25 okt 2020 16:08
2 000 EUR
25 okt 2020 16:08
1 850 EUR
25 okt 2020 16:08
1 800 EUR
25 okt 2020 13:31
1 550 EUR
25 okt 2020 13:31
1 500 EUR
20 okt 2020 22:23
1 450 EUR
20 okt 2020 22:23
1 400 EUR
20 okt 2020 22:23
1 350 EUR
20 okt 2020 22:23
1 300 EUR
11 okt 2020 17:02
1 200 EUR
9 okt 2020 20:41
300 EUR
9 okt 2020 19:07
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13