Rut Bryk

(Finland, 1916-1999)
Rut Bryk
(Finland, 1916-1999)

RUT BRYK, detalj av relief, "Jäävirta" (Isström) dedikerad till Harry Blomster av Rut Bryk.

Mått 82x108 cm.
Märkt a tergo i högra hörnet:
Luonnos; liimattu erikiipperillä vain pintarappaus KBM.
(Detalj: limmad med eri keeper, endast ytrappning KBM, fri översättning)

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Arabias VD Harry Blomster.

Rut Bryk var 25 år gammal när hon började sin karriär vid Arabias konstavdelning år 1942. Framgång i olika designtävlingar hade fått konstavdelningsledningen att intressera sig för och erbjuda en position för den lovande unga konstnären. Med en utbildning i grafisk design hade Bryk aldrig tidigare arbetat med keramik, så de första åren vid Arabia var en tid för orienterin, under vilken hon fick vägledning och inflytande från bland annat hennes kollega Birger Kaipiainen. Bryks konstnärliga självständighet ägde rum på 1950-talet, när hennes verk började visa en slags bildvärld mättad med starka färger, ofta med vardagliga och hemtrevliga, ibland sagolika och religiösa motiv.

Bryks tidigare verk hade utgångspunkten i figurativa bildämnen och färgen i centrum. På 1960-talet började hon ersätta dessa med abstrakta kompositioner och en snävare färgvärld. Bryks teknik förändrades från grafisk ritdekoration till kakelteknik, och variationen av matta och glänsande ytor samt ljus och skuggor på en tredimensionell yta började bli centralt i hennes verk. Under årtiondena växte storleken på Bryks verk, och särskilt på 1980-talet utförde hon flera monumentala verk av platsspecifik konst som smälte in i deras omgivningar.
Det sista konstverket av konstnären, som gjorde sitt livsarbete vid Arabias konstavdelning, var den skimrande vita reliefväggen Jäävirta (Isströmmen), byggd 1991 till finska presidentens officiella tjänstebostad Talludden. I byggnaden, planerad av Raili och Reima Pietilä, fungerar Bryks skärmliknande mästerverk som en rumdelare som skiljer byggnadens offentliga och privata utrymme från varandra.
Huvudelementen i verket, som lyser i vita nyanser, är Alkupilvet, Tunturi, Kuilu och Jäävirta. Var och en av dem är ett självständigt konstverk och samtidigt en del av en helhet som skildrar det eviga flödet mellan natur och vatten. I den mest dramatiska delen av arbetet delar en isström panelen vertikalt och sprider sig i en flergrenad mynning och en strömbassäng som flimrar i kalla toner av blått. Man kan skilja åt smältande snö eller isflak i den glittrande strömmen. Rut Bryk brukade inte förklara sina verk, men i konstnärens senare verk som lyser i vitt kan man fortfarande känna hennes passion för naturen i Lappland - Bryks familj hade ett andra hem i Lappland där de arbetade och inspirerades av naturen och naturfenomen. För isströmmen fann Bryk sin form i en liten bäck som rann ut i sjön Pulmankijärvi.

Bryk arbetade på Jäävirta i tre år. Verket, som består av tusentals plattor som är sammansatta på sju paneler, förverkligades i konstnärens ateljé, där Bryk endast kunde se sitt horisontellt placerade verk genom att klättra upp på en hög stege. Verket som nu säljs hos Bukowskis är ett förarbete på en av detaljerna i Jäävirta-helheten. Rut Bryk donerade detta förarbete till Arabias VD Harry Blomster.

Formgivare

Rut Bryk var en framstående finländsk keramiker och bildkonstnär, född 1916 i Stockholm. Hon anses vara en betydande gestalt inom Finlands moderna konstindustri och var långvarigt knuten till porslinsfabriken Arabia.

Bryk studerade vid Konstindustriella läroverket, och inledde sin karriär som grafiker och illustratör. I slutet av 1930-talet började hon utforska vävtekniker genom att tillverka färgstarka gobelänger av trasor. Vid sidan av dem var det de handtryckta tygerna med pittoreska växt- och människomotiv i linoleumsnitt som fängslade publiken på konstindustriutställningarna. Så småningom fick Bryk upp ögonen för keramikens möjligheter och anställdes vid porslinfabriken Arabia. I hennes tidiga produktion finns figurativa avbildningar av människor och djur, utförda i glasyrmålning och skrapning på fajans; en teknik hon lärt sig av formgivaren Birger Kaipiainen.

Rut Bryks konstnärskap blev särskilt utmärkande när hon började utforska reliefer. Hennes abstrakta, skulpturliknande väggreliefer i keramik, uppbyggda av tusentals små kakeldelar, göts i fabriken efter Bryks modeller och utgjorde material för hennes avancerade arbeten på 1970- och 1980-talet. Reliefernas ljus och skuggor skapar en känsla av något immateriellt eller tredimensionellt i ständig rörelse, ofta med berättelser från barndomen eller naturupplevelser som löper som en röd tråd genom Bryks verk.

År 1994 blev Bryk hedersdoktor vid Helsingfors Universitet. Hennes verk finns representerade på ett flertal museer både i Finland och utomlands.

Klubbat pris
37 000
419 210
38 601
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Budhistorik (109 bud)
25 okt 2020 17:57
37 000 EUR
25 okt 2020 17:57
36 800 EUR
25 okt 2020 17:55
36 100 EUR
25 okt 2020 17:55
35 900 EUR
25 okt 2020 17:55
35 700 EUR
25 okt 2020 17:55
35 500 EUR
25 okt 2020 17:53
35 100 EUR
25 okt 2020 17:53
34 900 EUR
25 okt 2020 17:52
34 700 EUR
25 okt 2020 17:52
34 500 EUR
25 okt 2020 17:49
34 000 EUR
25 okt 2020 17:49
33 800 EUR
25 okt 2020 17:49
33 400 EUR
25 okt 2020 17:49
33 200 EUR
25 okt 2020 17:48
33 000 EUR
25 okt 2020 17:48
32 800 EUR
25 okt 2020 17:46
32 400 EUR
25 okt 2020 17:46
32 200 EUR
25 okt 2020 17:45
32 000 EUR
25 okt 2020 17:45
31 800 EUR
25 okt 2020 17:44
31 600 EUR
25 okt 2020 17:44
31 400 EUR
25 okt 2020 17:43
31 200 EUR
25 okt 2020 17:43
31 000 EUR
25 okt 2020 17:41
30 800 EUR
25 okt 2020 17:41
30 600 EUR
25 okt 2020 17:40
30 400 EUR
25 okt 2020 17:40
30 200 EUR
25 okt 2020 17:37
30 000 EUR
25 okt 2020 17:37
29 800 EUR
25 okt 2020 17:37
29 400 EUR
10
25 okt 2020 17:37
29 200 EUR
25 okt 2020 17:35
29 000 EUR
25 okt 2020 17:35
28 800 EUR
25 okt 2020 17:34
28 600 EUR
25 okt 2020 17:34
28 400 EUR
25 okt 2020 17:33
28 200 EUR
25 okt 2020 17:33
28 000 EUR
25 okt 2020 17:32
27 800 EUR
10
25 okt 2020 17:32
27 600 EUR
25 okt 2020 17:31
27 400 EUR
10
25 okt 2020 17:31
27 200 EUR
25 okt 2020 17:30
27 000 EUR
25 okt 2020 17:30
26 800 EUR
25 okt 2020 17:30
26 600 EUR
25 okt 2020 17:30
26 400 EUR
25 okt 2020 17:28
26 200 EUR
9
25 okt 2020 16:20
26 000 EUR
25 okt 2020 16:20
25 800 EUR
9
25 okt 2020 16:19
25 600 EUR
25 okt 2020 16:19
25 400 EUR
9
25 okt 2020 16:19
25 200 EUR
25 okt 2020 16:19
25 000 EUR
9
25 okt 2020 16:19
24 800 EUR
25 okt 2020 16:19
24 600 EUR
9
25 okt 2020 16:19
24 400 EUR
25 okt 2020 16:18
24 200 EUR
9
25 okt 2020 16:18
24 000 EUR
25 okt 2020 16:18
24 000 EUR
9
25 okt 2020 16:18
23 800 EUR
25 okt 2020 16:18
23 600 EUR
9
25 okt 2020 16:18
23 400 EUR
25 okt 2020 16:18
23 200 EUR
9
25 okt 2020 16:18
23 000 EUR
25 okt 2020 16:18
22 800 EUR
9
25 okt 2020 16:18
22 600 EUR
25 okt 2020 16:18
22 400 EUR
9
25 okt 2020 16:17
22 200 EUR
25 okt 2020 16:17
22 000 EUR
9
25 okt 2020 16:17
21 800 EUR
25 okt 2020 16:17
21 600 EUR
9
25 okt 2020 16:17
21 400 EUR
25 okt 2020 16:13
21 200 EUR
9
25 okt 2020 16:13
21 000 EUR
25 okt 2020 16:13
20 800 EUR
9
25 okt 2020 16:13
20 600 EUR
25 okt 2020 16:13
20 400 EUR
9
25 okt 2020 15:58
20 200 EUR
8
25 okt 2020 14:35
20 000 EUR
9
25 okt 2020 14:35
20 000 EUR
8
25 okt 2020 14:34
18 800 EUR
9
25 okt 2020 14:34
18 600 EUR
8
25 okt 2020 9:21
17 200 EUR
25 okt 2020 9:21
17 000 EUR
25 okt 2020 9:20
16 300 EUR
8
25 okt 2020 9:20
16 100 EUR
25 okt 2020 6:19
15 900 EUR
25 okt 2020 6:19
15 700 EUR
24 okt 2020 10:58
15 500 EUR
22 okt 2020 11:41
15 400 EUR
22 okt 2020 11:28
15 200 EUR
22 okt 2020 11:28
15 000 EUR
22 okt 2020 11:23
14 800 EUR
22 okt 2020 11:23
14 600 EUR
22 okt 2020 11:22
14 400 EUR
22 okt 2020 11:22
14 200 EUR
22 okt 2020 10:54
14 000 EUR
22 okt 2020 10:54
13 800 EUR
22 okt 2020 10:53
13 600 EUR
22 okt 2020 10:53
13 400 EUR
20 okt 2020 9:07
13 200 EUR
19 okt 2020 20:21
13 000 EUR
17 okt 2020 11:31
12 700 EUR
17 okt 2020 11:31
12 500 EUR
16 okt 2020 18:24
12 200 EUR
12 okt 2020 4:16
12 000 EUR
11 okt 2020 15:55
11 000 EUR
10 okt 2020 8:48
10 200 EUR
9 okt 2020 17:20
10 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977