1262109
William Plunkett
(Storbritannien, 1928-2013)
William plunkett, fåtölj, "kingston chair", sannolikt 1960-talets slut.

William Plunkett, fåtölj, "Kingston chair", sannolikt 1960-talets slut.

Individuellt stoppade kuddar fästa på plywoodskivor, monterade på en aluminiumram. Ramen stämplad 8/68. Total höjd 78 cm. Bredd 84 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Proveniens

Enligt given uppgift från Storbritanniens ambassad i Helsingfors på 1970-1980-talet.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 050
10 667
1 252
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (35 bud)
9
25 okt 14:38
1 050 EUR
11
25 okt 14:36
1 000 EUR
9
25 okt 14:35
980 EUR
11
25 okt 14:33
960 EUR
9
25 okt 14:32
940 EUR