Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Aino Aalto, solstol, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1900-talets mitt.

Vitmålade spjälor och hjul av trä. Total längd 173 cm, total bredd 62 cm, höjd ca 42-73 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Lösa fogar.

Proveniens

Arkitekt Kaj och Li Englund.

Formgivare

Klubbat pris
970
10 010
1 110
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
25 okt 2020 16:37
970 EUR
25 okt 2020 16:37
950 EUR
25 okt 2020 16:36
920 EUR
25 okt 2020 16:36
900 EUR
25 okt 2020 16:35
820 EUR
25 okt 2020 16:35
800 EUR
25 okt 2020 16:34
720 EUR
25 okt 2020 16:34
700 EUR
25 okt 2020 16:33
670 EUR
25 okt 2020 16:33
650 EUR
25 okt 2020 12:02
620 EUR
17 okt 2020 10:48
600 EUR
10 okt 2020 13:20
500 EUR
10 okt 2020 13:05
200 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13