Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, Spegel och vägglampetter ett par, modell 7019, Taito 1930-tal.

Tenn. Spegel, höjd 50 cm, bredd 30 cm.
Lampett, höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 200
E
U
R
43 848
S
E
K
4 751
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (53 bud)
8
25 okt 2020 17:54
4 200 EUR
11
25 okt 2020 17:51
4 000 EUR
8
A
25 okt 2020 17:51
3 900 EUR
8
25 okt 2020 17:48
3 800 EUR
11
25 okt 2020 17:45
3 700 EUR
8
A
25 okt 2020 17:45
3 600 EUR
11
25 okt 2020 17:45
3 600 EUR
8
A
25 okt 2020 17:44
3 500 EUR
7
25 okt 2020 17:44
3 400 EUR
8
25 okt 2020 17:42
3 300 EUR
11
A
25 okt 2020 17:39
3 200 EUR
8
25 okt 2020 17:39
3 200 EUR
11
25 okt 2020 17:38
3 000 EUR
8
25 okt 2020 17:38
2 900 EUR
11
A
25 okt 2020 17:37
2 800 EUR
8
25 okt 2020 17:37
2 700 EUR
11
25 okt 2020 17:34
2 500 EUR
8
A
25 okt 2020 17:34
2 400 EUR
11
25 okt 2020 17:34
2 400 EUR
8
25 okt 2020 17:30
2 300 EUR
11
A
25 okt 2020 17:30
2 200 EUR
11
25 okt 2020 17:25
2 100 EUR
8
A
25 okt 2020 16:14
2 000 EUR
11
25 okt 2020 16:14
2 000 EUR
8
A
25 okt 2020 15:38
1 550 EUR
11
25 okt 2020 15:38
1 500 EUR
8
25 okt 2020 14:53
1 070 EUR
7
25 okt 2020 13:55
1 020 EUR
11
A
25 okt 2020 13:55
1 000 EUR
11
A
25 okt 2020 13:33
880 EUR
10
25 okt 2020 13:33
860 EUR
11
25 okt 2020 13:25
840 EUR
10
25 okt 2020 11:16
820 EUR
8
A
25 okt 2020 11:16
800 EUR
10
25 okt 2020 11:16
800 EUR
8
24 okt 2020 18:59
770 EUR
9
A
24 okt 2020 18:59
750 EUR
9
24 okt 2020 11:43
720 EUR
8
A
24 okt 2020 11:42
700 EUR
9
24 okt 2020 11:42
690 EUR
8
20 okt 2020 12:18
670 EUR
7
A
20 okt 2020 12:18
650 EUR
7
A
20 okt 2020 12:18
620 EUR
8
20 okt 2020 12:18
600 EUR
7
A
20 okt 2020 12:11
570 EUR
8
20 okt 2020 12:11
550 EUR
7
19 okt 2020 16:53
500 EUR
6
19 okt 2020 13:42
420 EUR
5
18 okt 2020 13:35
400 EUR
4
15 okt 2020 0:31
300 EUR
3
13 okt 2020 22:30
150 EUR
2
12 okt 2020 13:40
100 EUR
1
11 okt 2020 16:44
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice